П.И.Морозов атындағы №3 орта мектебінің тарихы

Тарихи анықтама

1930 жылға дейін Щучье ауылында типтік мектеп болған жоқ. Мектептер үйлерде болды. 1930 жылы Ленин көшесінің бойындағы алаңда типтік ағаш мектебі салынды. Мектеп ғимаратында бес сынып бөлмесі, дәліз, мұғалімдерге арналған кішкене бөлме және мектеп басшысының бөлмесі болды. Жылу пеш болды, мектеп керосин шамымен жанып тұрды. Мектеп бастауыш болды. Сабақтар екі ауысымда өтті. Студенттер саны 120 адамнан аспады. Алдымен 7-8 мұғалім жұмыс істеді: Грибанова Е.П., Плясунова Н.Г., Маханова А.П., Каломина және басқалар. Бұл мектептің бірінші басшысы В.В. Архангельский болды. Архангельск пен Грибанова ғана арнайы білім алды.

1932 жылы мектеп үлгілі деп аталды. Ол Щучинск педагогикалық училищесі студенттерінің практикасын өткізді. Мектеп директоры болып Кириенко Мария Александровна тағайындалды, ол 1940 жылға дейін басқарды. Ол тәжірибелі мұғалім және әдіскер болды. Мұғалімдер даярлайтын мектепте орыс тілі әдістемесін басқарды, мектепті басқарды, 4 сынып оқушыларымен жұмыс жасады. 1940-1941 жж мектеп жеті жылдық мектеп болып қайта құрылды, директоры - А.Рябенко, бас мұғалімі - Приходько Л.И. Онда шамамен 300 адам оқыды. Барлық мұғалімдердің арнайы білімі болды. Мектеп қайта құрылды, электр жарығы беріле бастады, үшеуі екі сыныптан жасалды, бірақ жылу пеште қалды.

Соғыстың сұрапыл жылдарында мектеп өзіне-өзі қызмет көрсетуге көшті: отын дайындау, мектептің жөндеу жұмыстарын мұғалімдер мен оқушылар жүргізді. Тарих мұғалімі Прошаков Филипп Николаевич пен дене шынықтыру мұғалімі Иванов майданға аттанып, оралмады. Соғыс жылдары мектеп ұжымын директорлар Зенченко, Леонтьев, Крутько басқарды, бас мұғалім Ф.Мухин болды.

Соғыстан кейінгі жылдары режиссер Артемьев В.М. пешті жылыту сумен алмастырылды, мектеп кеңеюде. Студенттер контингенті жыл сайын артты. Мектеп өсіп, шығармашылықпен дамыды. Мектеп оқушылары көркемөнерпаздар сайысында бірінші орындарды иеленді. Жетекшілер Боев Владимир Степанович және Чернявская Галина Петровна хор мен би ансамбльдерінің өнерін жақсы дайындады. Спорттық жарыстарда оқушылар мектептің спорттық намысын батыл және сенімді қорғады.

П.И.Морозовтың өмірбаяны (1925-1952)

Морозов Петр Иванович 1925 жылдың 1 шілдесінде Омбы облысы, Иссыккуль ауданы, Лукерино ауылында дүниеге келген. 1930 жылы отбасы Щучинск қаласына көшті. Петя 7 жасында әкесі қайтыс болды. Ұл өсіру анасы мен үлкен әпкесінің қолына өтті. Отбасы кедейлік жағдайында ескі үйде тұрды. Материалдық жетіспеушілікке байланысты Петя он жасында кешірек оқи бастады. Ол мектепте жақсы оқыды, уақыттың жетіспеушілігіне байланысты тәртіпті болды, өйткені үй жұмысында көп жұмыс істеуге тура келді, кез-келген ауызша сабақтарды әрең оқыды, мектепте не жазбада не тыңдағанды ​​есіне алды - Оларды жүйелі түрде орындады.

Мектеп кезінде Петр көркем әдебиетті және әсіресе әскери кітаптарды оқығанды ​​жақсы көретін. Бос уақытында қыста шаңғы тебуге, конькимен сырғанауға, жазда саңырауқұлақтар мен жидектерге барғанды ​​ұнататын.

1941 жылы маусымда 7 сыныпты бітірді. Ұлы Отан соғысы басталды. Петр Ақмола ФЗУ-ға кетеді. Колледжді бітіріп, слесарь - вагон жүргізушісі мамандығын алғаннан кейін Щучинскке оралып, Курорт - Бурабай станциясындағы вагон депосында слесарь болып жұмыс істейді.

1942 жыл. 18 жастағы Петр Иванович Морозов майданға ерікті. Оны пулеметші қондырғыға жібереді.

Көп ұзамай ол қабілетті сарбаздардың бірі ретінде Қорған қаласына танк училищесінде оқуға жіберілді. Колледжді бітіргеннен кейін лейтенант - танкер П.И. Морозов, тағы да алдыңғы шепте. Танк командирі Т-34 П.И. Морозов 3 жыл бойы ұзақ және даңқты ұрыс жолынан өтті. Ол бірнеше рет жараланған, өртеніп, өзеннен өтіп бара жатқанда бакқа батып кеткен. Оның кеудесі әскери ордендермен және медальдармен безендірілген.

1945 жылдың көктемінде оның танкі 53-ші гвардиялық танк бригадасымен бірге фашистік-Берлиндік орға кірді.

Қарсыластарға қатты от астында гвардия лейтенанты П.И. Морозов 2 зеңбірек, ауыр танк және 50-ден астам жау солдаттары мен офицерлерін жойды. Отан алдындағы әскери қызметі үшін КСРО Жоғарғы Кеңесінің Президиумы П.И.Морозовқа жоғары дәреже берді. Кеңес Одағының Батырлары П.И. Морозов 1946 жылы Щучинск қаласына демалыста келеді. P.I. Морозов Ленинград әскери академиясына жіберіледі, содан кейін Белоруссияға Осиповичке қызмет етуге кетеді.

Майданда алған жаралар Петр Ивановичтің денсаулығына әсер етеді. Оны Минск әскери госпиталіне емдеуге жібереді. 25 ақпан 1952 жылы Петр Иванович Морозов қайтыс болды.

Жаңартылған күні: 03.04.2019 16:24
Құрылған күні: 23.01.2020 16:04